Nad wodą

Lazurowe Wybrzeże: francuski skrawek raju

11 stycznia 2016
466 Wyświetleń
0 Komentarzy
Przeczytano 3 minuty temu
Lazurowe Wybrzeże: francuski skrawek raju

Któż z nas nie marzy o kilometrach białych i złotych plaż, o krystalicznie czystym morzu, o tętniącym życiu nocnym, małych kawiarenkach i restauracjach, a w tle scen rozstrzygania o losach ludzi na poziomie światowej finansjery. Niewiele jest takich miejsc na świecie, ale wbrew pozorom nie mieszczą się one tylko za Oceanem. Nie będzie to słoneczna Floryda i rozgrzane Miami. Do wielkiego świata rodem ze srebrnego ekranu jest bliżej niż może się wydawać. Wystarczy obrać kierunek francuski, a tam skierować się na Lazurowe Wybrzeże.

Cote ďAzur rozciąga się wzdłuż północnej wybrzeży Morza Śródziemnego – od Tulonu aż do granicy z Włochami. Jeśli chodzi o terytorium to obejmuje swym zasięgiem część Prowansji, a także kilka departamentów Alp Nadmorskich. Od lat Riwiera jest największym regionem turystycznym Francji, który rocznie odwiedza w okolicach 10 milionów ludzi z całego świata. Początkowo było to miejsce niezwykle ekskluzywne, gdyż bawili się tam baronowie finansowi z Francji i Anglii. Błyskawiczne inwestycje w infrastrukturę wypoczynkową i goście ze świata filmu, biznesu czy polityki przyniosło Riwierze niewyobrażalny rozgłos i sławę, która trwa po dziś dzień.

Nazwy Lazurowe Wybrzeże użył po raz pierwszy francuski pisarz Stéphen Liégeard, który w 1887 wydał książkę zatytułowaną właśnie La côte d’azur. Za to Anglicy używali już wcześniej i nadal używają określenia Riviera, do której też wliczają część włoską wybrzeża, lub po prostu French Riviera.

Któż z nas nie słyszał o takich miastach, Nicea, Monte Carlo, Antibes, Cannes czy St. Tropez. Tak, one wszystkie leżą na Riwierze Francuskiej. Wszystkie one zachwycają słońcem, niewiarygodną architekturą, zabytkami czy atrakcjami kulturalnymi. Któż z nas nie marzy o tym, by przechadzać się krętymi, brukowanymi uliczkami, co jakiś czas przysiąść na espresso i crossainta w malutkiej kawiarence czy rozkoszować się zachodami słońca z kieliszkiem wina w dłoni. To wszystko znajdziecie właśnie na Lazurowym Wybrzeżu.

O największych atrakcjach Cote ďAzur dowiecie się już niedługo, więc wypatrujcie kolejnego wpisu. Oczywiście już teraz możecie planować wyjazd!

Stay Tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *