W górach

Eisriesenwelt – Pałac Królowej Śniegu?

24 sierpnia 2016
1293 Wyświetleń
0 Komentarzy
Przeczytano 3 minuty temu
Eisriesenwelt – Pałac Królowej Śniegu?

Królowa Śniegu. Baśniowa postać z twórczości Hansa Christiana Andersena. Mieszkała w mi(s)tycznym, lodowym pałacu. Pewnie nieraz chcieliście dowiedzieć się, gdzie on się znajduje. Jeśli nadal chcecie go odnaleźć, musicie wybrać się do Austrii. W okolicach Salzburga ukryty jest największy na świecie kompleks jaskiń lodowych – Eisriesenwelt.

Nie trzeba daleko jechać z Salzburga, żeby spotkać się oko w oko z pięknem natury, ukrytym w Alpach, a dokładnie w masywie Tennengebirge. Wystarczy jedynie 35 kilometrów na południowy wschód. W okolicach miejscowości Werfen, na wysokości ponad 1600 m. n.p.m. znajduje się wejście do góry Hochkogel. Latem różnica temperatur między wnętrzem jaskini, a tym, co jest na zewnątrz, jest naprawdę spora. Przez cały rok słupek rtęci nie przekracza tam punktu zerowego, a kapiąca przez wapienne szczeliny w sklepieniu woda natychmiast zamarza. Nie zapomnijcie zatem wziąć ze sobą ciepłych okryć – przydadzą się na pewno!

Eisriesenwelt – Świat Lodowych Olbrzymów

Historia odkrycia jaskiń sięga drugiej połowy XIX wieku, a dokładnie roku 1879. Wtedy to sławny badacz Anton von Posselt-Czorich dotarł jedynie na głębokość 200 metrów, po czym natrafił na potężną ścianę lodu. Po ponad 30 latach jego wysiłki kontynuował Alexander von Mörk. W latach 1912 i 1913 poprowadził ekspedycję, wykuwając stopnie w lodowej ścianie. Za nią ujrzał świat, który nazwał Eisriesenwelt. Znalazł tam groty i komnaty tworzące z lodowych kryształów kompozycje przypominające roślinne ornamenty.

Wybuch I wojny światowej niestety przerwał badania nad grotami, które zostały wznowione niedługo po jej zakończeniu. Sam Alexander von Mörk nie brał już w nich udziału, ponieważ zginął w czasie walk. Doceniono jednak jego wkład, więc na cześć Aleksandra nazwano jedną z grot. Jest to Katedra Aleksandra von Mörka, a urna z popiołami speleologa została ustawiona w jednej z nisz.

Cały kompleks rozciąga się na długości około 42 kilometrów. Wszystko wewnątrz góry! Spływająca woda tworzy lodowe kolumny, a do najciekawszych formacji należą Lodowe Organy, Lodowa Kaplica, Lodowe Odrzwia. Nie ma sensu, by dalej lać tu wodę. Sami zobaczcie, co przyciąga tam ponad 200 000 turystów rocznie…

ROZBUDZAMY PODRÓŻNICZE MARZENIA!

P.S. A po wyjściu z jaskiń czekać będą na Was chociażby takie widoki :)

(fot. commons.wikimedia.org)

(fot. commons.wikimedia.org)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *